Search form

Morning Math Questions
Week 3 (Question Groups 5 and 6) Share

Principal Larry Davis emphasizes the importance of math by making Morning Math part of his school's morning routine. Two days a week during morning announcements, he poses "Mr. Davis Math Questions" to the students at Doctors Inlet Elementary School in Middleburg, Florida. Now, you can do the same in your school! Each week, Davis and Education World present two new sets of math questions for you to use to engage students and build math skills.

Click for ideas for using "Morning Math" to build math enthusiasm and skills in your school.

Click to view our archive of Morning Math activities.

Replace Mr. Davis's name with your name in each of the math questions below...

Question Group 5

  • Kindergarten: Mr. Davis saw 9 birds on the limb of a tree. Four of the birds flew off. How many were left on the tree limb? (5 birds)
  • Grade 1: Mr. Davis read 2 books a day. How many books did he read in one week? (14 books)
  • Grade 2: If Mr. Davis reads 4 books every day, how many books will he read in the month of September? (4 books X 30 days = 120 books)
  • Grade 3: Mr. Davis invited 36 friends over for lunch. One-half of the friends were girls. How many boys? (18 of the friends were boys)
  • Grade 4: Mr. Davis gave 60 cents to each fourth grader. If there are 117 fourth graders, how much money did Mr. Davis give away? ($70.20)
  • Grade 5: Mr. Davis sold 334 pencils for 33 cents each. If half of the cost is profit, how much profit did he make on the pencils? ($55.11 profit)
  • Grade 6: Mr. Davis will go on vacation in 11 days. How many minutes must he wait before his vacation will begin? (15,840 hours)

Question Group 6

  • Kindergarten: Mr. Davis saw 4 cats. How many eyes did he see on those cats? (8 eyes)
  • Grade 1: Mr. Davis had 2 pizzas. Each pizza had 8 slices. How many slices of pizza did he have? (16 slices)
  • Grade 2: Mr. Davis bought 3 pizzas for $8 each. How much did he pay for the three pizzas? ($24)
  • Grade 3: Mr. Davis had 4 pizzas. Each pizza cost $7.77. How much did he pay for the fours pizzas? ($31.08)
  • Grade 4: Mr. Davis had 4 pizzas with 8 slices each. He ate 21 slices of the pizza. How many slices were left? (11 slices)
  • Grade 5: Mr. Davis had 4 pizzas. Each pizza had 8 slices. If Mr. Davis ate 50% of the pizza slices, how many slices were left? (16 slices)
  • Grade 6: Mr. Davis had 4 pizzas with 8 slices each. If he sold the pizza for $1.50 a slice, how much money would he make in all? ($48.00)
千蠃国际|千蠃在线 乐虎体育在线 千蠃国际官网 千亿体育网站 千蠃国际官方网址 千亿体育官网 体育下注平台 千亿体育网址-千亿体育官网 体育下注官网 千蠃国际平台千亿体育官网